Väghyvel också!

Det låter ju nästan som en svordom man skulle kunna använda i närheten av barn….. Men vädret i samband med dagens övning skulle jag vilja banna med grövre uttryck, så håll i er.

Helvete vad det regnade idag när jag var på Årjängs travbana och satte igång ett automatiskt hyvelsystem tillsammans med min kollega J-O.

Regnkappan gjorde bara att byxorna blev dyngsura och blytunga efter bara en liten stund. Etableringen krånglade dessutom lite i början för att sedan fungera bra fram till lunch. Då bestämde sig instrumentet för att börja krångla igen. Jag gick fram till det (instrumentet alltså) och sa till på skarpen: nu funkar Du din jävla teodolit, annars skruvar jag isär dig i småbitar och lägger dig i en påse när vi kommer hem till kontoret igen. Sen gick jag på lunch. Och se, det tog skruv! För medans vi satt och åt lunch fick hyvelföraren kontakt med instrumentet igen och kunde slutföra dagens arbete.

P.g.a regnet gick det inte att hyvla banan till den tänkta profil som har räknats fram. Av allt som hyvlades loss bildades blixtsnabbt en lervälling som inte gick att hantera.

Nu sitter jag med torra kläder på kontoret och laddar för att gå ut till bilen och lasta ur all utrustning. Då kommer jag att bli blöt igen!

Annons

3 reaktioner på ”Väghyvel också!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s