Jag beställde en ny dator och lite lull-lull från Dustin. Beställningen lades på lördagen men jag räknade inte med att någonting skulle hända förrän efter helgen. Strax efter klockan 8 i går morse ringde jag till Dustin och kompletterade min beställning. 12:15 fick jag mail om att paketet var skickat och 13:30 ringde Posten och berättade att jag kunde hämta paketen på Postcentralen i Kallhäll efter jobbet. Snabbt jobbat!
I det här läget kändes både Dustin och Posten som världens bästa företag.
-Hur betalar jag, går det bra med kort? Frågade jag tjejen på Postens kundtjänst. -Nä, vi tar bara emot en postväxel på exakt summa. Svarade hon. WTF!
Ja, ja. Jag var ruskigt sugen på att hämta mitt paket så jag ilade iväg till Banken och fixade den totalt omoderna postväxeln på exakt summa.
När jag kom fram till Posten utspelade sig en sån där konversation som man känner på sig ska komma, men hoppas få slippa.
-Är Du säker på att paketet skulle hit?
-Vem pratade Du med?
-Konstigt att de sa att Du skulle åka hit, vi hittar ju inte paketet.
-Ringde han verkligen från lastbilen direkt till dig?
Till slut hittades 1 av 2 kollin. Kolli nr. 2 är fortfarande på vift trots att det skickades samtidigt med kolli nr. 1 från samma ställe! Dessutom sorterades paketen vid samma tidpunkt på Stockholm Södra.
När jag betalade med min postväxel blev jag häpen igen. Killen skrev ett manuellt kvitto på betalningen! Ingen Kassa-apparat eller dator, ingen streckkodsläsare, nada. WTF!
Var det så Posten gjorde när de började effektivisera?
Vet ni förresten vad de gör på Postcentralen i Kallhäll? De bygger med LEGO, medans mina paket blir borttappade.
Dustin känns fortfarande helt OK, men Posten känns sisådär….
App, app, app! Det är inga som helst fel med att bygga med LEGO – oavsett omständighet!
Jag väntade mig den, Tobbe…. 😉
Jag har inte mycket gott att säga om Posten just nu jag heller. De har helt sonika supit bort en försändelse totalt…